hello nyár
Méregtelenítő nyári turmixok
A nyár a zöldségek és gyümölcsök szezonja, ilyenkor igazán sokféle turmix készíthető, amelyek frissítenek, hidratálnak, sőt méregtelenítenek is. Ha odafigyelünk az összetevőkre csodásan egészséges és tápláló italokat készíthetünk és fogyaszthatunk.
Milyen egy jó méregtelenítő nyári turmix?
Amikor turmixot készítünk, nem árt, ha az néhány kritériumnak megfelel.
– Ilyen például az íz. Egy jó turmix elképesztően finom. Hogy miért? Az élet túl rövid ahhoz, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amik nem finomak.
– Fontos kritérium a kinézet is. Pompásan kell kinéznie a turmixnak. Először a szemünkkel eszünk, csak utána a szánkkal, és valljuk be, senki nem akar olyan turmixot vagy bármi mást inni, ami mocsárvíznek tűnik.
– Az sem mindegy, mi kerül a turmixba, annak ugyanis tápanyagban gazdagnak kell lennie, félelmetes összetevőkkel.
Egy jó turmixban az összetevők tartalmazzanak különféle friss gyümölcsöket, friss zöldségeket esetleg gyógynövényeket és fűszernövényeket. Mindent úgy, hogy semmiből ne legyen túl sok.
Jó tudni, hogy a gyümölcsök és a zöldségek abban a pillanatban elkezdenek oxidálódni, ahogy megpucoltuk őket, ezért mindig az a legjobb, ha az elkészítés után frissen fogyasztjuk el az italokat, hogy minimalizáljuk a tápanyagok lebomlását.
Ha erre nincs lehetőség, hiszen mindannyian elfoglaltak vagyunk, akkor célszerű az elkészített turmixot egy lezárható edényben a hűtőbe tenni, és felrázni, mielőtt elfogyasztanánk.
A méregtelenítő turmixok kedvenc összetevői:
Kókuszvíz: A turmixok készülhetnek zsírszegény tejjel, natúr joghurttal, vízzel, de isteni megoldás lehet a kókuszvíz. Alacsony kalóriatartalmú és szénhidráttartalmú, szinte teljesen zsírmentes, nyomelemekben és sókban gazdag ital remekül párosítható a legtöbb gyümölccsel és zöldséggel. További jó tulajdonsága, hogy segít megelőzni a székrekedést, nyugtatja a gyomrot, csökkenti az éhségérzetet és még a vérnyomásra is jó hatással van.
Spenót: Vasban és más ásványi anyagokban, vitaminokban, omega-3 zsírsavakban, magnéziumban, fehérjében, antioxidánsokban, rostokban gazdag leveles legenda immunitásnövelő tisztító bajnok. A spenót enyhe ízű, így bármilyen turmixban használható, mert íze bármelyik gyümölccsel vagy zöldséggel elfedhető. Természetesen a legjobb választás a zöld turmixokhoz.
Cékla: Vasban, rézben, magnéziumban, káliumban, C-vitaminban, rostban gazdag. Remek méregtelenítő, hiszen erős a májtisztító hatása, és a bélrendszert is erősíti. A nyers céklát a turmixokba lereszelve érdemes használni, de lehet enyhén párolni is, mert úgy ízletesebb.
Alma: A méregtelenítő alapanyagok sorából nem hiányozhat az alma sem. Az almában található pektin elősegíti az anyagcserét, rosttartalma segíti az emésztést. A tápanyagok és rostok közül a legtöbb a gyümölcs héjában koncentrálódik, így akkor járunk a legjobban, ha a héjat is felhasználjuk.
Eper: Az egyik legnépszerűbb bogyós gyümölcs. Viszonylag alacsony cukortartalmú, ugyanakkor hihetetlen intenzív ízt ad. Gazdag fitonutriensekben és antioxidánsokban, C-vitaminban, ásványi pufferekben és omega-3-ban. A rostokkal teli eper kiválóan alkalmas emésztés javítására és méregtelenítésre. Édességet ad a turmixoknak akár frissen, akár fagyasztva.
Ananász: Az ananász napjaink igazi csodagyümölcse, számtalan kedvező, egészségre gyakorolt hatása miatt. Rendkívül magas rosttartalmának és fehérjebontó enzimkeverékének, a bromelinnek köszönhetően csökkenti a köhögést, fellazítja a nyákot, kiöblíti a méreganyagokat, csökkenti a duzzanatot és a puffadást, és serkenti a keringést a méregtelenítés érdekében. Ezért használják napjainkban gyakran tisztító kúrákhoz. Természetesen a méregtelenítő turmixok alapanyagai közül sem maradhat ki.
Citrom: A citrom minden frissítő és turmix nélkülözhetetlen alapanyaga. Alacsony cukortartalma és az, hogy tele van C-vitaminnal és tápanyagokkal indokolja, hogy kedvelt turmixadalék legyen. A citromban lévő citromsav elősegíti az emésztést, míg az aszkorbinsav a szabad gyökök ellen küzd. A citromhéjak különösen gazdagok antioxidánsokban, ezért abból is reszelhetünk egy kicsit italainkba.
Brokkoli: A brokkoli gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, vegyületekben és növényi rostokban. A glükozinolátok egyik leggazdagabb forrása is, így nagyon hatékony a méreganyagok elleni küzdelemben. Antioxidánsok, ásványi anyagok, flavonoidok, karotinoidok, omega-3 és rostok arzenáljával felfegyverkezve az a zöldség leküzdi a gyulladásokat és száműzi a rossz baktériumokat a jobb emésztés érdekében.
És hogy hogyan készüljenek a turmixok? Recepteket az interneten ezerszámra találhatunk, mi most összegyűjtöttünk néhány alaplépést.
Válasszunk alap folyadékot: Használhatunk 1-2 csésze szűrt vizet, kókuszvizet, zsírszegény tejet, friss alma- vagy narancslevet, gyógyteát, zöld teát.
Válasszuk ki alapanyagokat : Adjunk a folyadékhoz 2 csésze friss vagy fagyasztott gyümölcsöt vagy zöldséget, hogy mit, az teljesen az ízlésünk dolga..
Adjunk hozzá némi krémességet: A banán, az avokádó, a kókuszhús, a cukrozatlan természetes joghurtok gazdagságot és krémességet adnak a turmixoknak.
Adjunk hozzá egy kis zöldet: Jöhet 1-2 csésze spenót, 1 csésze kelkáposzta, mángold, esetleg pitypangzöld.
Fokozzuk a tápanyagokat plusz adalékokkal: Válasszunk egyet vagy többet az alábbiak közül: chia, kender vagy lenmag; kókusz-, len- vagy kenderolaj. Ezekből 1 evőkanálnyi kerülhet a turmixba.
Adjunk a turmixhoz egy kis varázslatot: azaz ízesítsünk fűszerekkel. Őrölt fahéj, gyömbér, kurkuma, gyógynövények, mint a rozmaring, menta vagy citrom is kerüljön a turmixba.
Ezeket mind keverjük össze, rázzuk jól meg, üzletközpontunkban vásárolt kiegészítőkkel tálalva fogyasszuk egészséggel.
Vissza a cikkekhez